• info@revak.ir
 • 02188808902 02188808901
 • ۰۷/۰۳/۱۴۰۲
 • انجام امور حسابداری

  انجام امور حسابداری

  انجام امور حسابداری

  انجام امور حسابداری در حوزه وظایف موسساتی است که متشکل از اشخاص لایق و با تجربه در این حوزه هستند. همچنین داشتن صلاحیت اخلاقی و پایبند بودن به اصول اخلاقی دیگر ویژگی مهمی است که تمامی افراد فعال در موسساتی که خدمات حسابداری و حسابرسی ارائه می دهند، باید دارای باشند. در ادامه مطالب ما تصمیم داریم در رابطه با انواع امور حسابداری  و همچنین شرایط انجام امور حسابداری توسط موسسات ذیصلاح صحبت کنیم. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که در صدد کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می باشید لطفاً تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

  شرایط مورد نیاز برای انجام امور حسابداری

  همانطور که مستحضر هستید؛ امور حسابداری و مالی شرکت ها و مجموعه های تجاری از بخش های بسیار مهم و اصلی این مراکز بوده و همواره مورد توجه خاصی قرار دارد. به نحوی که علاوه بر استفاده از خدمات بخش حسابداری و امور مالی خود سازمان در اکثر موارد نیاز به دریافت خدمات موسسات حسابداری خارج از سازمان نیز وجود دارد.

  البته انجام امور حسابداری در طی دوره های مشخص برای سازمان های تجاری و اقتصادی خالی از لطف نبوده و این امکان را ایجاد می کند که بخش حسابداری درون سازمان، در انجام وظایف مهم خود اهمال نکرده و همچنین همه کارکنان آن حد و مرز خود را شناخته و در جهت منافع خود دچار تخلف نشوند.

  انجام امور حسابداری به دست موسسات خبره و با تجربه که همواره همه اصرار مشتریان خود را به نحو احسن حفظ می کنند برای سازمان های تجاری و اقتصادی بسیار مهم است. زیرا همانطور که گفتیم هیئت مدیره شرکت ها می توانند با تکیه بر خدمات موسسات حسابداری برون سازمانی هم به نحوی بخش حسابداری درون سازمان را کنترل کنند و هم اینکه مشکلات و پیچیدگی های موجود در امور حسابداری و مالی خود را به راحت ترین شکل ممکن مرتفع سازند.

  همچنین به دلیل به روز بودن اطلاعات موسسات، و تسلط آن ها به قوانین حاکم در این زمینه تمامی اقدامات صورت گرفته و خدمات ارائه شده از جانب آن ها به طور کامل با قوانین و امور مهم حسابداری انطباق دارند. به هر حال موسسه هایی که در حال ارائه خدمت در زمینه امور مالی و حسابداری هستند، به خوبی با چالش ها و دغدغه های شرکت ها و سازمان های اقتصادی و تجاری آشنا بوده و با توجه به تخصص و تجربه ای که دارند، همواره بهترین راه حل ها را، که کاملا متناسب با نیاز مشتریانشان است ارائه می دهند.

  تمامی اقدامات صورت گرفته در راستای حل مشکل پیشنهادی از جانب مشتریان در غالب فرآیندهای منظمی که از نظر کیفیت کاملا  کنترل شده است ارائه می شود.

  به طور کلی صاحبان سازمان های مالی بزرگ می توانند جهت تنظیم فرایندها، کنترل کیفیت و انطباق، برابر کردن هزینه و‌ رشد، به حداکثر رساندن سرمایه در گردش گزارش تنظیمات از مشتریان و مدیریت زمان از موسسات حسابداری و مالی دریافت کمک و مشورت نمایند.

  همچنین تمامی مجموعه هایی که در صنف کاری، خدماتی، تولیدی، بازرگانی نیاز به انجام امور حسابداری و تنظیم اسناد و دفاتر موسسه هستند، می توانند از موسسات حسابداری خدمات دریافت کنند.

  ضرورت انجام امور حسابداری به واسطه موسسات خبره حسابداری و مالی

  امروزه موسسات حسابداری و مالی زیادی وجود دارند که به صورت حرفه ای در حال عرضه خدمت، به نیازمندان دریافت خدمات مربوطه در حال فعالیت هستند.

  ضرورت اخذ خدمت از موسسه های خدماتی حسابداری و مالی برای سازمان های تجاری و اقتصادی در این است که انجام درست و اصولی خدمات مربوطه ارتباط مستقیمی با کسب موفقیت آن ها در کسب و کارشان دارد. به این ترتیب اگر خدمات مالی و حسابداری از کارشناسان و متخصصان آن دریافت نگردد، مطمئنا تاثیری کاملا منفی بر روند پیشرفت آن گذاشته و همچنین منجر به فاصله گرفتن سازمان مذکور از اهداف خود می شود.

  به هر حال امور مالی و حسابداری هر سازمانی یکی از پایه مهم آن بوده که اگر سست شود، دیری نمی کشد که دیگر پایه های را نیز سست کرده و منجر به فروپاشی کلی واحد مذکور می گردد. دریافت خدمات مالی و حسابداری در وهله اول به سازمان های اقتصادی این امکان را می دهد که از یک سیستم حسابداری محکم بهره مند شوند و در گام دوم کمک می کند عملیات های مالی و حسابداری سازمان با سهولت  بیشتری انجام شوند.

  دیگر فایده مهم دو همچنین ضرورت دریافت خدمات حسابداری و مالی از موسسه های مرتبط کمک به کنترل مالی و در پی آن کنترل کلی سیستم است.

  مهمترین اهداف موسسه های مالی و حسابداری

  همانطور که در مبحث قبلی نیز گفتیم موسسات مالی و حسابداری، از جمله موسساتی هستند که امروزه به وفور یافت می شوند. این موسسات به اشخاص حقیقی و حقوقی که در امور اقتصادی در حال فعالیت هستند  خدمت رسانی می کنند و مهمترین هدف آن ها کمک به تسهیل انجام امور مالی، مالیاتی و حسابداری آن ها است.

  همچنین دیگر هدفی که موسسات حسابداری و مالی دنبال می کنند رفع نیازهای اشخاص حقیقی و حقوقی که در امور صنعتی، اقتصادی، پیمانکاری، انبار، خزانه و سایر موارد مشابه در حال فعالیت و کسب و کار هستند می باشد.  در واقع موسسات فوق با فراهم کردن شرایط تشکیل انجمن هایی جهت گفتگو با اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی دریافت خدمت، در رابطه با مسائل مالی و حسابرسی، صاحبان مشاغل مختلف که به نوعی با این امور در ارتباط هستند کمک می کنند کسب کار خود را متناسب و منطبق با علم و دانش روز این حرفه کرده و به این ترتیب به پیشرفت های مد نظر خود با لغزش های کمتری دست یابند.

  همچنین این موسسات با توجه به علم و دانش و همچنین تجربه ای که در این زمینه کسب کرده اند، از طریق ارائه انواع و اقسام مشاوره به آن ها کمک می کنند که بتوانند از به روزترین نرم افزارهای حال حاضر که با شیوه کاری و چهارچوب های سازمان نیز مطابقت دارد به فعالیت های مربوطه خود را به صورت کاملا سازمان دهی شده انجام دهند.

  روش های انجام امور حسابداری و مالی

  انجام امور مالی و حسابداری به روش های متعددی امکان پذیر است. برخی از شرکت و سازمان های تجاری، انجام امور فوق را صرفا به بخش حسابداری سازمان سپرده و به قولی اطمینان کامل از عملکرد درست آن ها دارند.

  اما برخی دیگر ترجیح می دهند این وظیفه خطیر را به یک سیستم خارج از سازمانی واگذار کرده و به نوعی همه امور حسابداری و حسابرسی خود را به نوعی برون سپاری کنند. به این ترتیب کمتر در معرض آسیب های ناشی از  خطا و لغزش های کارکنان ثابت داخل سازمان قرار بگیرد.

   در برخی موارد سازمان های اقتصادی و تجاری ترجیح می دهند که از خدمات هر دو بخش یعنی هم خدمات بخش حسابداری داخل سازمان و موسسات حسابداری و مالی خارج از سازمان بهره مند شوند. مطمئنا روش سوم از دو روش اولی بهتر بوده و سازمان های اقتصادی و تجاری را در شرایطی قرار می دهد که از مزایای هر دو روش برخوردار شوند. البته در برخی موارد نیز از هیچ موسسه و بخش فنی در این باره کمک دریافت نمی شود و گاها از مشاوره های یک آشنایی که تقریبا آشنا با امور حسابداری است، کمک های فوق اخذ می شود که این روش چندان روش مناسب و سنجیده ای به شمار نمی رود.

  انواع خدمات حسابداری و مالی

  همانطور که متوجه شدید، خدماتی مالی و حسابداری شامل مجموعه خدماتی هستند که، به منظور مدیریت امور مالی و حسابداری واحد‌های اقتصادی، از جانب موسسات حسابداری و مالی ارائه می‌شود.

  در واقع خدمات مالی شامل ساده ترین و پیچیده ترین مسائل امور مرتبط با یک سال مالی سازمان های اقتصادی بوده که با قوانین پیچیده و تخصصی دانش حسابداری سروکار دارند‌، هستند.

   در حال حاضر فرایند ارائه خدمت از موسسات حسابداری و مالی به اشکال مختلفی صورت می گیرد که برخی از مهمترین آن ها به شرح زیر است.

  • تحریر دفاتر پلمپ قانونی
  • ارائه خدمات مرتبط با ممیزی و کنترل انبار
  • کنترل و مدیریت هزینه ها
  • ارائه راهکارهای مناسب و ایده‌آل به منظور مدیریت بهینه هزینه ها و مخارج
  • ارائه برنامه ریزی های استاندارد به منظور ایجاد رویه و نظم و انضباط مالی
  • ارائه روش های مناسب جهت تهیه گزارشات و اطلاعات اصولی
  • ارائه راهنمایی های به منظور کاهش جرائم مالیاتی
  • ارسال اظهارنامه ارزش افزوده
  • کمک به و ارائه مشاوره در رابطه با ثبت نام کد اقتصادی
  • کمک و ارائه مشاوره برای دریافت گواهی مالیاتی بر ارزش افزوده
  • ارائه اظهارنامه مالیاتی مشاغل مختلف
  • تجزیه و تحلیل شرایط مالی سازمان‌ها و شرکت
  • تهیه و تنظیم دفاتر پلمپ مالیاتی
  • ارائه مشاوره های مناسب و کاربردی مالیاتی و بیمه
  • تهیه و ارسال لیست بیمه و مالیات حقوق پرسنل سازمان های اقتصادی به صورت ماهانه
  • گردآوری و آنالیز صورت حساب های فروش و خرید‌.

  اشکال ارائه خدمات حسابداری و مالی به واسطه موسسات مربوطه

  معمولا خدمات مالی و حسابداری به شیوه‌های متعددی ارائه می گردد که در ادامه مطالب به برخی از رایج ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

  • خدمات مشاوره حسابداری و مالی:

  متقاضیان دریافت این شکل خدمات حسابداری اغلب از جانب اشخاصی صورت می گیرد که دارای تیم حسابداری یا شخص حسابدار می باشند. منتهی جهت مدیریت بهینه امور مالی و حسابداری خود نیز اقدام به دریافت مشاوره یا به نوعی نظارت از سوی شرکت های حسابداری می کنند.
  به این ترتیب شرکت حسابداری با نظارت و یا ارائه مشاوره های مالی، به بهبود فرآیند و انجام امور مالی مورد نظر کمک می نماید.

  • خدمات پشتیبانی و فنی حسابداری:

  خدمات پشتیبانی، عملیاتی و فنی در حسابداری از فنی ترین خدمات حسابداری به شمار می رود که معمولا با پشتیبانی مستمر موسسه حسابداری همراه است. خدمات پشتیبانی و فنی حسابداری به طور معمول شامل اتوماتیک سازی امور حسابداری و راه اندازی سیستم های مالی در شرکت ها و سازمان های تجاری و اقتصادی است.

  • خدمات اجرایی در زمینه حسابداری:

  در این شکل از ارائه خدمات حسابداری معمولا تمام امور اجرایی یک واحد تجاری به شرکت های حسابداری و مالی واگذار می گردد.

  انواع خدمات مالی  اختصاصی برای شرکت‌ها

  همانطور که مشاهده فرمودید خدمات مالی و حسابداری از گسترده گی بسیار زیادی برخوردار هستند. اما علاوه خدمات ذکر شده در مبحث قبلی برخی از خدماتی مالی و حسابداری که از جانب موسسه های مالی و حسابداری ارائه می شود به صورت اختصاصی می باشند که در ادامه مطالب ما تصمیم داریم در رابطه با آن‌ ها صحبت کنیم.

  مهمترین خدمات مالی اختصاصی برای شرکت‌ ها شامل موارد زیر است.

  • ارائه مشاوره جهت بورسی شدن شرکت ها:

  از آنجایی که شرکت های مالی و حسابداری دارای تجربه فراوانی هستند، در امور مالی و حسابداری مشاوره های بسیار ارزشمندی را می توانند به شرکت ها ارائه دهند. یکی از مشاوره های فوق که به صورت اختصاصی  توسط موسسه های مالی و حسابداری ارائه می گردد، راهکارهایی برای بورسی شدن است. برخی از شرکت ها شرایط لازم برای پیوستن به بورس را دار هستند. اما به دلیل عدم آگاهی کافی و فقدان تجربه قادر نیستند از این فرصت ویژه استفاده کنند.

  این شرکت ها می توانند با تکیه بر تجربه و تخصص موسسه های حسابداری و مالی که از طریق دریافت مشاوره  بهترین و مناسب ترین مسیر را برای این منظور خود برگزینند. در واقع موسسات مالی و حسابداری به این قبیل شرکت ها کمک می کنند تا در بازه زمانی کوتاه سیستم ها و فرآیندهای مالی خود را بهبود داده و  به این ترتیب به راحتی به بورس بپیوندند.

  • تهیه گزارشات مالی برای اخذ وام و دیگر خدمات مالی دولتی و غیر دولتی:

  تنظیم اسناد و مدارک مالی، تنظیم  صورت های مالی و گزارش های حسابداری که احتیاج به اخذ وام دارند یکی از خدمات مهمی است که موسسات حسابداری و مالی می توانند به شرکت ها و سایر موسسات مالی و اعتباری ارائه بدهند. معمولا اسناد و مدارک مهمی که شرکت و موسسات مالی جهت دریافت وام و سایر خدمات مالی باید ارائه بدهند شامل موارد زیر است که موسسه های حسابداری و مالی برای تهیه و تنظیم آن ها به صورت کامل و کاربردی می توانند نقش به سزایی داشته باشند.

  • تهیه صورت ‏های مالی اشخاص حقیقی و حقوقی
  • تهیه و تنظیم صورت ‏های مالی به منظور ارائه در مناقصات
  • تهیه و تنظیم صورت های مالی به منظور ارائه به بانک ها و سفارت خانه ها
  • تبدیل صورت‏ های مالی انگلیسی به فارسی و برعکس
  • تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی به همراه تهیه انواع گزارشات مالی
  • تهیه و تنظیم سایر گزارش های مالی و محاسباتی مورد نیاز و خاص
  • ارائه گزارش ‏های حسابرسی که الزاماً باید به بانک‏ ها جهت دریافت تسهیلات تحویل گردد
  • تهیه و تنظیم صورت های حساب های مالیاتی غیره
  • تهیه و تنظیم صورت‏ های مالی به واسطه اسناد و مدارک ناقص
  • تهیه و تنظیم صورت‏ های مالی تلفیقی گروه شرکت ها مطابق با ضوابط و استانداردهای ملی